Zandvoord wraca do kalendarza

Formuła 1 ogłosiła dzisiaj, że Grand Prix Holandii powraca do Mistrzostw Świata Formuły 1 FIA od 2020 roku.

Niedawno podpisano umowę między Formułą 1 a Grand Prix Holandii - partnerstwo utworzone przez SportVibes, TIG Sports and the Circuit Zandvoort - które ma działać przez co najmniej trzy lata. Ponadto Heineken, jeden z wieloletnich globalnych partnerów Formuły 1, będzie sponsorem tytularnym imprezy.

Zandvoort i holenderskie GP nie są częścią harmonogramu F1 od 1985 roku. W 2020, będzie to 31. Pierwsze Grand Prix Holandii, w 1952 roku wygrał Alberto Ascari w samochodzie Ferrari. Oczywiście, w tym samym roku Ascari został mistrzem świata. Oprócz Włocha, było jeszcze 19 zwycięzców, z których 12 było także mistrzami świata. Jim Clark ma swój rekord z czterema wygranymi. Ostatnia Grand Prix Holandii miała miejsce w 1985 roku i powróci w przyszłym roku jako Formuła 1 Heineken Dutch Grand Prix 2020.

Położony w pobliżu tętniącego życiem Amsterdamu Zandvoort jest dużym kurortem nadmorskim w Holandii, znanym z długiej plaży otoczonej wspaniałymi nadmorskimi wydmami oddzielającymi Morze Północne od toru. W ciągu najbliższych miesięcy tor zostanie przebudowany, a infrastruktura zmodyfikowana w celu spełnienia wymagań FIA.
 
 Jean Todt, prezes FIA, powiedział: „Cieszę się, że Zandvoort będzie częścią proponowanego kalendarza Formuły 1 i jestem wdzięczny za ciężką pracę Formuły 1 nad powrotem tego sportu do Holandii. Jest to tor z długą i imponującą historią zawodów i jest wielkim wyzwaniem dla kierowców, a wraz z popularnością Maxa Verstappena na pewno będzie pojawiała się tam ogromna liczba fanów. Mamy przed sobą wiele przygotowań, aby doprowadzić tor do wymaganych standardów bezpieczeństwa, aby zorganizować wyścig Formuły 1.”

 foto: Formula1.com


Drukuj