Lewis Hamilton

Lewis Hamilton

# 44

Zespół Mercedes AMG
Liczba startów w GP 225
Suma punktów w karierze 3018
Liczba podium 134
Liczba tytułów mistrzowskich 5

Pięciokrotny Mistrz świata Formuły 1.

To by było na tyle… To z pewnością informacja określająca osiągnięcia tego kierowcy. Może jednak warto wiedzieć, że ...

Lewis Carl Hamilton urodził się w Hertfordshire, w Wielkiej Brytanii, 7 stycznia 1985 roku. Jak w przypadku wielu innych kierowców wyścigowych jego przygoda z kierownicą zaczęła się od kartingu. W wieku 10 lat wygrał brytyjskie Mistrzostwa Kartingowe i dzięki kolejnym zwycięstwom przystąpił do programu McLaren and Mercedes-Benz Motorsport, co zagwarantowało mu finansowe i techniczne wsparcie zespołu pod kierownictwem Rona Denisa. W roku 2000 uzyskał tytuł World Karting Nr 1. W 2002 przesiadł się do samochodu Formuły Renault i już w następnym sezonie zdominował tę serię wygrywając dziesięciokrotnie, ustanawiając 9 najszybszych okrążeń i zdobywając pole position 11 razy. Zwycięstwo w serii zagwarantował sobie na dwa wyścigi przed końcem serii. 


Dwa następne lata to czas spędzony w Formule 3 i wywalczenie mistrzowskiego tytułu w 2005 roku. Następnym etapem kariery Lewisa Hamiltona były wyścigi w serii GP2 w barwach zespołu ART Grand Prix, gdzie zdobył swój następny tytuł mistrzowski.

Na sezon 2007 Lewis podpisał umowę z Vodafone McLaren Mercedes Formula 1 Team. Debiutant wygrał cztery wyścigi tego sezonu, zdobył tyle samo punktów, co jego kolega z zespołu Fernando Alonso i przegrał tytuł mistrzowski tylko o jeden punkt z Kimi Raikkonenem. W następnym sezonie, w którym walka toczyła się do ostatniego Grand Prix w Brazylii, Lewis zdobył swój
pierwszy tytuł Mistrza Świata z wynikiem 98 punktów - o jeden więcej od Felipe Massy.

Kolejne sezony okazały się być znacznie trudniejsze dla całego zespołu McLarena.
Lewis w 2009 roku uplasował się w konsekwencji na 5. miejscu. Kariera w McLarenie, gdzie pozostawał do 2012 roku przyniosła mu jeszcze kolejno 4. miejsce w 2010, 5. miejsce w 2011 i ponownie 4. w klasyfikacji generalnej.

W 2013 rozpoczął się nowy rozdział w karierze Hamiltona. Podpisanie kontraktu z Mercedesem, nie zaowocowało spektakularnym sukcesem w tym samym roku, ale należy z pewnością pamiętać, że Lewis okazał się bardziej efektywnym kierowcą, od swojego zespołowego kolegi Nico Rosberga (w Mercedesie od 2010). Był 4. kierowcą w ogólnej klasyfikacji tego sezonu.


Walka pomiędzy tymi dwoma kierowcami toczyła się jeszcze na przestrzeni trzech kolejnych sezonów.
Lewis Hamilton pokonał Nico Rosberga dwukrotnie w latach 2014 i 2015, kolekcjonując na swoim koncie 2 następne tytuły mistrzowskie. Wydaje się, że Nico Rosberg postawił sobie jednak w swojej karierze jeden cel – zostać mistrzem świata i odejść. Tak też uczynił w sezonie 2016, pokonując Lewisa o 5 punktów.

Dominacja kierowców Mercedesa, trwa od 2014 roku. Po odejściu Rosberga partnerem Hamiltona został Fin Valtteri Bottas. W maju 2017 roku, po wyścigu w Monaco, tym, który prowadził w klasyfikacji kierowców był jednak nie partner zespołowy Lewisa, ale kierowca Ferrari Sebastian Vettel. Tak, jak przewidywał na początku sezonu Hamilton, to Niemiec stał się jego najtrudniejszym rywalem. Vettel prowadził w klasyfikacji do końca sierpnia. Od wygranej na Monzy, w każdym kolejnym wyścigu Brytyjczyk przyjeżdżał jednak na metę przed kierowcą Ferrari, zapewniając sobie w całym sezonie 46 punktów więcej i czwarty tytuł mistrzowski.

Można by powiedzieć, że to już staje się nudne, ale Lewis Hamilton pokonał wszystkich ponownie w sezonie 2018. Tak, jak w 2017., początek sezonu należał do Sebastiana Vettela, ale szybko jednak, już po piątej rundzie na prowadzenie wysunął się Hamilton. I chociaż szanse na następny tytuł wymykały mu się w połowie sezonu - po Grand Prix na Silverstone, wszystko uległo zdecydowanej zmianie już na Hockenheim. Po niewymuszonym błędzie Vettel skończył ten wyścig w żwirze, a Brytyjczyk zwyciężając, do końca sezonu zwiększał już tylko swoją przewagę nad resztą stawki. Przewaga kierowcy Mercedesa nad Sebastianem Vettelem, po zakończeniu sezonu była prawie dwukrotnie większa niż w poprzednim sezonie.

Po ostatnim wyścigu 2018 roku Lewis Hamilton powiedział Sky Sports: „Naprawdę chciałem zakończyć sezon mocnym akcentem. Chciałem go zakończyć tak, jak planuję rozpocząć następny – to moja nowa psychika”.

Czy doścignie Michaela Schumachera w ilości zdobytych tytułów? Poczekajmy…


Drukuj